zetor2

W latach 1981-84 importowano z Czech ok. 10 tys. ciągników Zetor 5011 i 7011, a w latach 1985-91 już około 40 tys. ciągników 5211, 7211, 7245 i in.

Sztandarowym, najliczniejszym, najbardziej cenionym, który w Polsce wypracował wysoką ocenę marki był i jest typ Zetor 7211. Ciągnik solidny, niezawodny, wytrzymały, a jednocześnie prosty w obsłudze i naprawie. Jego trwałość wynika z absolutnego przestrzegania wysokich norm jakościowych użytych materiałów, precyzji montażu podzespołów oraz surowej kontroli jakości finalnego wyrobu.

Kolejne modele: 3320, 5340, 7341 itp. starają się doścignąć ten wzór trwałości, następne pokolenia ciągników preferują jednak światowe trendy czyli wygląd i nowoczesność za możliwie niską cenę.

DSC05027Skrzynia biegów

Koła zębate i wałki użyte do budowy skrzyni biegów i przekładni głównej charakteryzują się precyzją wykonania, odpowiednimi parametrami materiałów i twardości powierzchni. Zapewnia to wysoką trwałość i niezawodność.

Pomimo cen wyższych niż wyroby krajowe – czeskie koła zdecydowanie polecamy – szczególnie gdy planujemy dalsze długoletnie użytkowanie ciągnika.

Tylko stosowanie oryginalnych czeskich kół i wałków pozwoli na uzyskanie 15-20 lat bezawaryjnej pracy skrzyni – oczywiście zakładając dbałość o olej i okresowe wymiany łożysk igiełkowych (dobrej jakości).

DSC05091Instalacja elektryczna

Układ elektryczny w ciągnikach Zetor jest dosyć skomplikowany i w starszych rocznikach rośnie jego awaryjność. Niesprawne zegary (temperatury, ciśnienia powietrza) oraz czujniki należy wymieniać na oryginalne, gdyż tanie chińskie podróbki błędnie wskazują, a przełącznik kierunkowskazów za 50 zł czasami działa tylko kilka miesięcy (oryginalny ma oznaczenia fabryczne: 443 853 191 139 CZECH REPUBLIC).

Rozbudowane połączenia wiązek przewodów elektrycznych pod wpływem czasu, wilgoci, kurzu, drgań i drobnych uszkodzeń izolacji coraz częściej ulegają zwarciom, które prowadzą do pożarów kabin. W ciągu ostatnich dwudziestu lat poznaliśmy ponad 30 takich przypadków – koszt naprawy 3-8 tys. zł! Wszystkie dotyczą ciągników wyprodukowanych przed 1989 rokiem, które nie były wyposażone w odłączniki prądu – warto je zamontować i stosować opuszczając ciągnik. Polecamy tylko oryginalne, oznaczone logo Magneton – trwałe i niezawodne!

DSC04424
DSC04430
DSC05105
DSC05101

Wały korbowe

Czeskie wały korbowe montowane w latach 80 i 90-tych są bardzo twarde i wytrzymałe. O ile nie nastąpiło obrócenie panewki korbowodowej i awaryjne zużycie czopu, należy rozważyć wyłącznie wymianę panewek na oryginalne, nominalne – bez szlifu wału.

Przedłuża to czas użytkowania wału (dopuszczalne są max. trzy szlify) i obniża koszty naprawy – cena kompletu panewek głównych i korbowodowych to ok. 225 zł. Oryginalne panewki z wylewką z białego kompozytu są stosunkowe miękkie i nie uszkadzają utwardzonej powierzchni czopów, ulegają natomiast łatwo „wypłukiwaniu”.

Zetory 30-letnie z nominalnym wałem korbowym to nie rzadkość ale większość!

Uwaga: Należy okresowo sprawdzać zamocowanie przeciwwag w ciągnikach produkowanych przed 1992r. i ew. wymienić śruby z podkładkami – skutki urwania się przeciwwagi są bardzo kosztowne.

Zestawy naprawcze silników Zetor

Warto montować oryginalne zestawy, produkcji czeskiej – zapewniają długotrwałą, bezawaryjną pracę silnika. Prowadzimy sprzedaż zestawów:

    • oryginalnych, w opakowaniach Zetor Original – 90% sprzedaży
    • produkcji niemieckiej firmy KOLBENSCHMIDT – najwyższa dokładność – 10% sprzedaży
DSC04979
DSC04985
DSC04986

W skład zestawu wchodzi: tuleja cylindrowa, tłok, kpl. pierścieni, sworzeń tłokowy, zabezpieczenia i uszczelki silikonowe tulei. Wszystkie posiadają pierścienie tłokowe produkcji czeskiej firmy KOMA Buzuluk, oznaczone symbolem KO na górze pierścienia (symbol FPT oznacza polską firmę PRIMA z Łodzi).

Nie polecamy tanich zamienników! 

Więcej ciekawych tematów oraz rad dotyczących napraw Zetorów można znaleźć na portalu:
http://www.agrofoto.pl/forum/